(قرص چای سبز )

قرص گرین تیدینGreen teadin tablet     

بسته بندی و شکل دارویی:

هر جعبه حاوی 5 بلیستر 10 تایی قرص روکشدار بیرنگ می باشد.   

موارد مصرف:

- آنتی اکسیدان، ضد سرطان ( به ویژه سرطان های دستگاه گوارش و سینه در زنان )

- کاهش دهنده وزن (کمک درمان چاقی)

- پیشگیری از تصلب شرائین و بیماری­های قلبی

- کاهش دهنده کلسترول و تری گلیسرید 

اجزاء و مواد موثره:

قرص گرین تیدین فرآورده­ای گیاهی است که از 500 میلی­گرم پودر برگ چای سبز، استاندارد شده بر مبنای 50 میلی گرم پلی فنل تام ، تهیه شده است.

 برگ چای سبز(Camellia Sinensis) دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی بسیار قوی زیر می باشد:

- مشتقات کاتشین و اپی کاتشین شامل: گالوکاتشین، اپی کاتشین 3 – گالات (ECG)، اپی گالوکاتشین (EGC)، اپی گالو کاتشین 3 – گالات (EGCG)

- آلکالوئیدها مانند: تئوبرومین،  تئوفیلین و کافئین.

- اسیدهای فنلی مانند اسید گالیک

- املاح معدنی مانند پتاسیم، منیزیم، آلومینیم، منگنز ومقادیر قابل توجهی فلوراید.

اثرات درمانی و فارماکولوژی:

در 29 بررسی کلینیکی انجام شده برروی 68242 نفر، نشان داده شده است که مصرف برگ چای سبز دارای اثرات مثبت در سلامت قلب و عروق، سرطان، کنترل چاقی و سلامت روده­ها می باشد. با توجه به آزمایشات کلینیکی ارائه شده برروی چای سبز، قرص گرین­تیدین دارای اثرات آنتی اکسیدان و ضد سرطان معده، روده کوچک، کولون، پانکراس و سرطان سینه می باشد. اثرات آنتی اکسیدانی چای­سبز شش برابرچای سیاه، و بیشتراز ویتامین C , E و کاروتنوییدها می باشد. مطابق بررسی­های انجام شده خاصیت ضد سرطانی این دارو وابسته به خواص آنتی اکسیدانی و ضد تکثیر سلولی پلی فنل­ها­، خصوصا اپی گالوکاتشین دانسته شده است. پلی فنل­ها با بلوکه کردن تشکیل درون زایی نیتروزامین و آمین های هتروسیکلیک و هیدروکربن­های آروماتیک چند حلقه­ای و نیز کاهش تخریب DNA، ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می­دهند. این دارو همچنین باعث ممانعت و درمان اسهال باکتریایی (Clostridial diarrhea) و رشد باکتریهای مفید در فلور میکروبی روده می گردد. در مطالعه برروی حیوانات، خواص ضد التهاب آن در درمان کولیت به اثبات رسیده است. قرص گرین تیدین با داشتن خواص ترموژنیک (افزایش سوخت و ساز سلولی) موجب کاهش و کنترل وزن می­گردد. در یک آزمایش کلینیکی معلوم گردید که با مصرف روزانه 4 نوبت 500 میلی­گرمی چای سبز بعد از 15 روز 7/1 کیلوگرم و بعد از 30 روز 9/2 کیلوگرم کاهش وزن به همراه کاهش کلسترول تام  و تری گلیسیرید ( بدون کاهشHDL  ) ایجاد می شود .

دستور مصرف:

بزرگسالان:  روزی 3 بار، هر بار 1 تا 2 قرص، با غذا (ابتدا با دوز کمتر شروع کرده و در صورت نیاز به حداکثر مجاز افزایش دهید )   

تداخلات دارویی :

- با داروهای آلکالین تداخل اثر دارد.

- چای سبز ممکن است اثر ضد انعقادی وارفارین را کاهش دهد، بنابراین افراد تحت درمان با وارفارین، در مصرف چای سبز احتیاط کنند. 

عوارض جانبی:

- در دوز معمولی عارضه جانبی خاصی مشاهده نمی­گردد اما مصرف زیادتر از حد مجاز، ممکن است باعث بی قراری، تحریک پذیری، بیخوابی، سردرد، سرگیجه و تپش قلب گردد.

- در افراد حساس ،عوارض گوارشی مانند افزایش اسید معده،تحریک معده، کاهش اشتها، اسهال یا یبوست با مصرف چای سبز گزارش شده است، مصرف قرص همراه با شیر جهت کاهش این عوارض موثر است. 

- چای سبز ممکن است باعث کاهش هورمون هایی مانند تستوسترون، استرادیول و  انسولین در خون گردد.

- در صورت حساسیت به مصرف چای در به خواب رفتن ، از مصرف آن به هنگام شب خودداری گردد .

موارد منع مصرف:

-  در بیماران قلبی،کلیوی، ناراحتی­های روانی مانند اضطراب، پرکاری تیروئید و در کسانیکه معده حساس دارند  با احتیاط مصرف شود.

- در افراد حساس به کافئین منع مصرف دارد.

مصرف در بارداری و شیردهی :

 در دوران بارداری و  شیردهی مصرف نگردد .

نکات قابل توجه :

- در اطفال توصیه نمی گردد.

- مصرف بیش از حد مجاز درمانی توصیه نمی گردد.

شرایط نگهداری:

در جای خشک و خنک و بدور از نور نگهداری شود.

شماره ثبت دارو (IRC) : 1228144011

 

REFERENCES:

1- PDR for Herbal medicines,Third Edition,(2005),408 -414.

2- The ABC Clinical Guide to Herbs,(2003),338-349.

3- The constituents of medicinal Plants –Second edition (2004), 29-33.